Úvodná stránkaStredná odborná škola polytechnická
      • 24apr
          • Vráťme knihy do škôl

            Poďte s nami čítať!

            Pätica chalanov z našej školy, ktorí vôbec nie sú knihomoli, ale knihy majú radi, nachádzajú v nich zaujímavé informácie, ale aj cenné myšlienky do života, Vás motivujú, aby ste sa rozhodli čítať, napríklad aj knihy, ktoré Vám odporúčajú...

            Ak ťa to zaujalo, pozri si viac informácií o čitateľovi, propagátorovi čítania a tiež jeho obľúbenej knihe.

             

            Jakub Pánik, IV. Dmm

            Vo voľnom čase sa venujem cvičeniu v posilňovni a tiež sebazdokonaľovaniu, k čomu neodmysliteľne patrí aj čítanie zaujímavých a inšpiratívnych kníh.

             

            Akú knihu by som odporučil prečítať si?

            David Goggins – Nič ma nezlomí

            Kniha je autobiografiou, ktorá popisuje životný príbeh samotného autora, vyzdvihuje filozofiu neúnavnej vytrvalosti. Hlavný hrdina sa stal motivačným rečníkom, aby inšpiroval životy druhých, utramaratónskym bežcom, členom elitných jednotiek NAVY SEALs, držal svetový rekord v najväčšom počte zhybov za 24 hodín.

            Svojimi vlastnosťami a vytrvalosťou inšpiroval aj môj život, v športových aktivitách a činnostiach, ktorým sa aj ja aktívne venujem. Goggins upriamuje pozornosť na silu mysle, ktorú uprednostňuje pred silou fyzickou. Zistil som, že nastavenie mysle je veľmi dôležité aj pre mňa, vtedy dokážem zvládnuť oveľa viac vecí, ak mám myseľ správne nastavenú. Kniha mi pomohla formovať aj moju životnú filozofiu.

             

            Môj obľúbený citát z knihy: „Žijeme v spoločnosti, kde je priemernosť často oceňovaná..." Podľa mňa sa z tejto knihy vieme veľa naučiť. Prijať vo svojom živote inšpiratívnych ľudí a ich vzory je veľmi dôležité, pretože nás to dokáže meniť a posúvať vpred. Táto kniha mi to dala...

            ................................................................................................................

            Motivátor, žiak našej školy, ktorý rád číta:

            Vsevolod Petrov, III.Emm

            Cirkusový umelec, mím, klaun, hudobník, umelecký provokatér a propagátor pantomímy na Slovensku i technicky smerovaný chalan, pochádzajúci pôvodne z Ukrajiny, člen AMIS  /Asociácie profesionálnych mímov Slovenska/ a člen slovenského Cirkonetu, umelecký propagátor dobrej nálady a šťastných ľudí.

             

            Akú knihu Vám odporúčam do pozornosti?

            František Kožík - Největší z Pierotů

             

            Hovorí Vám niečo meno Jean Gaspard Deburau? Je to mím, pôvodne pochádzajúci z Kolína z Českej republiky, ktorý dokázal priniesť niečo nové do svetovej kultúry, je jednoducho Největší z Pierotů.

            Táto knižka je pre mňa veľkou inspiráciou. Milan Sládek vravel, že bola pre neho prvou učebnicou pantomímy. Môj učiteľ, slovenský mím, Miroslav Kasprzyk, zakladateľ festivalu PAN v Liptovskom Mikuláši, mi odporučil prečítať si ju so slovami: „Keď túto knihu otvoríš, nepustíš ju z rúk.” A mal pravdu, lebo autor dokázal napísať živú knihu, v ktorej cítiš práve tie emócie, ktoré prežíva hlavná postava Jean Deburau.


            Táto kniha zahŕňa biografiu svetoznámeho míma, aj dejiny a mapuje i rozvoj pantomímy, no ponúka mnohé ďalšie zaujímavosti, ktoré pre seba objaví každý čitateľ sám. Všetkým odporúčam prečítať si tento knižný skvost. Svet, život, i ten svoj, budete vnímať úplne inak...

             .............................................................................................................

            Informácie o čitateľovi, propagátorovi čítania:

            Marek Lokaj, I.C

            František Lupoměch: Traktory Zetor

            Táto takmer štyristostranová kniha je pre mňa veľmi cenná a zaujímavá, pretože sa podrobne venuje téme, ktorá sa stala mojou vášňou. Sú ňou už dlhodobo traktory. K tejto záľube ma priviedol dedko i ocino, ktorý je zároveň aj mojím knižným anjelom.

            V knihe som sa mal možnosť dozvedieť podrobnejšie informácie o každej súčiastke, ktorá sa nachádza v traktore značky Zetor. Môžeme tu nájsť aj fotografie jednotlivých modelov traktorov, ktoré sa postupne vyrábali od roku 1980 do roku 2004.Táto kniha bola pre mňa zaujímavým čítaním, ktoré mi priblížilo históriu, ale aj technické parametre traktorov, čo môžem využiť pri práci s nimi i pri ich oprave, keďže sa tu uvádza aj možnosť zameniteľnosti jednotlivých dielov.

            ................................................................................................................

            Žiak našej školy, ktorý rád číta a motivuje aj ďalších:

            Jozef Stas, I.Eme

            Vo voľnom čase sa rád venujem behu, boxu, čítaniu zaujímavých kníh, baví ma téma histórie a politológie, tiež sledovanie kvalitných podcastov o politike. Za svoje názorové presvedčenie a smerovanie vďačím pani učiteľke dejepisu a občianskej náuky zo ZŠ P. O. Hviezdoslava Trstená, kde sme mali možnosť študovať rôzne zaujímavé predmety ako napr. kreativita, konverzácia z anglického jazyka ale aj fenomény sveta. Učitelia nás naučili mať svoj názor, pochopiť súvislosti života okolo seba a kriticky sa zamyslieť nad informáciami, ktoré sú nám v masmédiách podávané.

             

            Akú knihu Vám odporúčam do pozornosti?

            Eduard Petiška – Staré grécke báje a povesti


            Knihu Staré grécke báje a povesti by som rád odporučil svojim rovesníkom, pretože nás učí, ako predchádzať chybám, ktoré urobil niekto iný v minulosti, nie je len knihou detstva, ale obsahuje cenné myšlienky, ktorými sa môžeme riadiť aj v dospelosti, napr. výrok Midasa: „Nezáleží na tom, koľkokrát padneš, ale koľkokrát sa postavíš...“

            Hrdinom knihy, ktorý ma ovplyvnil, je iste Herakles. Namiesto rozkoše a slávy si vybral cnosť a spravodlivosť. Jeho výrok sprevádza pri každodenných rozhodnutiach: Skutočná sila nie je v svaloch, ale v odhodlaní prekonať prekážky...

            Zaujímavou pasážou z tejto knihy bola pre mňa scéna z Heraklovho súboja s hydrou:

            ... Herakles stínal hydre hlavy a preťahoval ich plameňom. Na spálenom mieste už nová hlava nenarástla. Nakoniec sa mu podarilo zničiť všetkých deväť hláv...

            Poučením pre mňa bola myšlienka, že problémy sa často vracajú, keď ich neriešime komplexne a do hĺbky, keď nevyriešime koreň problému, budú sa krízy opakovať...

            .............................................................................................................

            Informácie o čitateľovi, propagátorovi čítania:

            Mário Lacko, III. Emep

            Rád čítam knihy, najmä so zameraním na filozofiu i históriu, venujem sa hre na organe, zaujímam sa o teológiu i paleontológiu, ale oslovujú ma knihy aj zo psychológie. Kniha, ktorú Vám chcem prezentovať, mi pomáha ponoriť sa do duše človeka, zistiť, čím si zbytočne komplikujeme životné situácie a ako by sme ich mohli lepšie zvládať.

             

            Akú knihu Vám odporúčam prečítať si?

            Dušan Kadlec: Sto spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život

            Kniha nám ukazuje, že sa nemáme vyhovárať na svoj pôvod, miesto, kde sme sa narodili, na svoju rodinu či gény, ale máme si dať nejaké ciele a ísť cieľavedome za nimi, tiež rozvíjať vzťahy s inými ľuďmi, lebo tie sú v živote najpodstatnejšie.


            Prečo by som chcel túto knihu odporučiť svojim rovesníkom?

            Aby sa mladí vedeli zamerať živote na podstatné veci, vážiť si sám seba, pracovať na sebe, rozvíjať sa, ale zbytočne sa nepreťažovať a nestresovať, napr. aj pri teste v škole a pod. Kniha mi dáva návody, ako žiť usporiadane, zdravšie, byť v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.

            Jedna zo zaujímavých myšlienok z knihy je pre mňa citát, s ktorým by som sa chcel podeliť. Je to krédo môjho života: „Ľudia zabudnú na to, čosi povedal, ľudia zabudnú na to, čo si urobil, no ľudia nikdy nezabudnú na to, ako sa vďaka Tebe cítili.“ Maya Angelou.

      • 24apr
          • Exkurzia – Rozvodňa Varín

            Dňa 23.4.2025 žiaci 3.E spolu so svojimi vyučujúcimi Ing. Bakaľovou a Ing. Rakúsom navštívili rozvodňu vo Varíne a v Tepličke nad Váhom.

            V rozvodni vo Varíne sa transformuje striedavé napätie zo 400 kV na 110 kV. Mali sme možnosť prezrieť si rozvodňu krok za krokom – od riadiacich miestností až po vysokonapäťovú časť vonkajšieho rozvodu.

            Riadiaca miestnosť – „dozorňa“

            Naša prehliadka sa začala v dozorni. Steny lemovali panely s meracími prístrojmi a displejmi, ktoré operátori využívajú na sledovanie celej stanice. Prepínače na ovládacom pulte i softvér v počítačoch umožňujú na diaľku spínať odpájače a výkonové vypínače. Nechýbal ani systém okamžitých hlásení – ak nastane porucha, na obrazovkách sa rozbliká upozornenie a obsluha môže zasiahnuť.

            Miestnosť ochrán

            O pár dverí ďalej sme vstúpili do miestnosti, kde sú sústredené „ochrany“ strážia sieť pred chybami. Stretli sa tu staršie elektromechanické relé so súdobými digitálnymi prístrojmi vybavenými dotykovými displejmi. Zaujalo nás zariadenie označené OZ – automatické opätovné zapnutie. Pri krátkom výpadku generuje príkaz na znovuzapnutie vedenia; ak sa porucha opakuje, systém vyšle poplach do dozorne a ponechá rozhodnutie na človeku.

            Akumulátorovňa

            Bezpečné napájanie nízkonapäťových obvodov zabezpečuje batériová stanica. Na stojanoch sme videli články po 2 V zapojené do série na 220 V; dve ďalšie vetvy poskytovali 60 V pre menšie záťaže. Dvojité zostavy zaručujú, že aj pri údržbe jednej sady zostáva druhá v prevádzke.

            Vlastná spotreba

            Energiu pre vnútorné systémy stanice privádzajú dva pomerne odlišné obvody: 22 kV10,4 kV, oba na frekvencii 50 Hz. Na odpojovačoch a istiacich prvkoch bolo hneď vidno, že vyššie napätie si vyžaduje širšie odstupy medzi fázami a robustnejšie izolátory. Zaujímavá bola skratovacia súprava – trojica svoriek spojená uzemňovacím vodičom, ktorú obsluha pomocou izolačnej tyče pripevní na vodiče, ak je potrebné pracovisko úplne zneškodniť od napätia.

            Vonkajší areál

            Vonku nás čakal rad transformátorov zásobujúcich vlastnú spotrebu. Stoja na vrstve makadamu; pod ním je ukrytá záchytná nádrž. Ak by unikol olej, presiakne štrkom, ochladí sa a zhorí bez rozšírenia požiaru. Neďaleko stojí dieselagregát – 300 kW stroj s priemernou spotrebou približne 30 l paliva na hodinu. V prípade výpadku verejnej siete udrží nevyhnutnú technológiu v chode.

             

            400 kV pole

            K najvyššiemu napätiu sme sa priblížili len po plot. Pri 400 kV je dotykové aj krokové napätie už nebezpečné. V tichu bolo počuť syčanie koróny – drobných výbojov na vodičoch. Pohľad na masívny transformátor ukončil našu exkurziu.

            Záverečný dojem

            Dostať sa priamo medzi zariadenia tohto kalibru je výnimočná príležitosť. Prehliadka nám ponúkla názorné pochopenie, ako sa vysoké napätia menia, zabezpečujú a rozvádzajú – a aké dôležité sú ochranné systémy, ktoré pri poruche chránia techniku aj ľudí. Hodnotím ju ako nesmierne prínosnú a inšpiratívnu.

      • 23apr
          • VE Orava

            Od roku 1953 je spustená Vodná elektráreň Orava. Jej históriu, aktuálny stav a hospodársky prínos si ozrejmili žiaci III.E triedy na odbornej exkurzii, ktorá sa uskutočnila 10.4.2025. Neopakovateľným zážitkom bol vstup a kráčanie útrobami priehradného múra. Na záver potešilo milé posedenie v Áčku.

             

      • 23apr
          • Celoslovenské kolo súťaže SIP 2025

            Súťaž Spracovanie informácií na počítačoch (SIP) mala celoslovenské kolo v dňoch 8. až 10. apríla 2025.

            Uskutočnilo sa v priestoroch Súkromnej Spojenej školy EDUCO v Slanickej Osade.

            Súťažiaci z celého Slovenska si zmerali sily v disciplínach:

            • odpis textu z predlohy na rýchlosť a presnosť,

            • úprava textu pomocou korektorských značiek, 

            • wordprocessing - úprava wordovského dokumentu podľla pracovného listu.

            Žiak našej školy Ján Buša z triedy IV.Emep obsadil v písaní textu z predlohy v silnej celoslovenskej konkurencii krásne 6. miesto.

            SRDEČNE BLAHOŽELÁME!!!

      • 16apr
          • 28. marec - Deň učiteľov

            Viac ako dvadsiatka úžasných chlapcov z III.E. III. C, II.E a II.C zo Školského parlamentu pripravila v piatok 28. marca 2025 krátky program i milé darčeky pre svojich pedagógov, učiteľov, majstrov i pozvaných hostí z radov bývalých pedagógov SOŠ P Kňažia a tiež pre celý personál školy, ktorý vytvára pre nás všetkých príjemnú atmosféru domova.

            Súčasťou programu bola pieseň študentov pre pedagógov v sprievode harmonikárov /Mário Ondrek z III.Eme, Patrik Vraštiak z III.Emep a Marek Lokaj z I.C/.

            Učiteľky, učitelia o rozum sa s nami delia,

            učiteľky, učitelia naším mladým hlavám veria...

            Učiteľky, učitelia učia myseľ, cvičia telá,

            aby z nás raz boli ľudia, v ktorých dobré prúdy prúdia, 

            aby sme vedeli sami čítať aj medzi riadkami,

            aby z nás neboli ľudia, čo životom iba blúdia... /úryvok z textu piesne/

             

            Slávnostný príhovor si pripravili žiaci Marián Maretta z III.Emep, Jakub Šprla z III.C a Kevin Kořalník z III.Emm.

             

            Svoju vďaku žiaci vložili nielen do slov, ale pre každého učiteľa si pripravili chutný koláčik, kvietok i tzv. balíček dobrej nálady, do ktorého vložili krátky odkaz  či básničku, v ktorej vyzdvihli dobré vlastnosti či štýl výučby, ktorý si žiaci vážia, aby aj v čase únavy, našli vždy vo svojej práci zmysel a to, čo im pomáha robiť túto krásnu prácu znovu a znovu pre ďalšie generácie mladých ľudí.

             

            Milí učitelia a majstri!

            Ďakujeme,

            že ste tu s nami, na našej ceste za poznaním, že nám pomáhate dozrievať a uvedomiť si, čo je v živote dôležité, že byť ľudským a charakterným človekom je stále IN.

             

            Sme radi, že učiteľ nie je google, ktorý síce obsahuje množstvo faktov, ale nie návod, ako sa v nich orientovať.

            Studnicou pravej múdrosti ste práve Vy, naši učitelia a majstri, ktorí nás učíte rozlišovať pravdu od lži, ukazujete nám, ako si vybrať v spleti faktov podstatu a neprepadnúť dezinformáciám.

             

            Ďakujeme, že nie ste GPT, inteligencia, no umelá,

            že stojíte na pevných základoch Vášho štúdia a životných skúseností, overených rokmi i praxou,

            že ste ľudia, z mäsa a kostí, ktorí majú emócie, a preto vedia pochopiť aj tie naše,

            že sa viete vcítiť do nášho strachu, smútku, do našich obáv, hnevu i radosti, aj do našich snov...

             

            Ďakujeme, že v čase virtuálnej reality ste pre nás tu a teraz, stojíte pri nás v našich životných skúškach, poskytujete nám pocit bezpečia, často i druhého domova, ste reálni a máte o nás a naše životy naozaj skutočný záujem.

             

            Ďakujeme, že chápete našu jedinečnosť a originalitu, že vyzdvihujete to, čo je v nás dobré, že viete v každom z nás objaviť plusy, vydolovať dobro, často prepáčiť a zabudnúť i formovať naše nedostatky, že ste láskaví ako naše matky, ale aj prísni ako naši otcovia, že ste našimi vzormi i sprievodcami na ceste za poznaním.

            Ďakujeme, že nám pomáhate pochopiť, kto sme a kým chceme byť...

             

            Za ochotu, tvorivé nápady i milý program zo srdca ďakuje študentom koordinátorka Školského parlamentu Mgr. Jana Partlová.

             

             

             

             

             

             

             

      • 14apr
          • Účelové cvičenia

            Dňa 10.4.2025 sme v našej škole operatívne využili odstávku elektrickej energie na nácvik zručností potrebných pre riešenie špecifických krízových situácií. Naši žiaci realizovali cvičenia na 6 stanoviskách zameraných na nácvik prvej pomoci, overili svoju fyzickú zdatnosť, manuálne zručnosti, precvičili jemnú motoriku, predstavivosť a intelektuálne schopnosti na vedomostnom teste. 

            Na všetkých stanoviskách mohli získať body pre svoju triedu. Najlepšie dokázali spolupracovať, komunikovať  a riešiť zadané úlohy žiaci II.E, ktorí vybojovali až 37 zo 40 bodov. Za nimi  sa umiestnili žiaci II.C s 30 bodmi, a v tesnom závese sa na 3. mieste umiestnili žiaci 1.E s 28 bodmi. 
            Všetkých zúčastneným ďakujeme za príjemnú atmosféru a tímového ducha, ktorého vložili do plnenia našich úloh.

             

      • 09apr
          • Triedne rodičovské združenie on-line

            Vážení rodičia,

            v utorok, 15.4.2025 o 16:00 hod. sa bude konať triedne rodičovské združenie on-line formou. 

            Triedni učitelia Vám pošlú správou cez edupage link, na ktorom bude možné sa naň prihlásiť.

            Predmetom rodičovského združenia budú informácie o príprave, termínoch a podmienkach účasti na  maturitných skúškach (4.roč.) a záverečných skúškach (3. roč. - učebné odbory) a ostatných plánovaných triednych akciách. Triedni učitelia podajú aj  individuálne konzultácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch a dochádzke žiakov za 3/4. štvrťrok šk.roka 2024/25.

            V prípade technických problémov s pripojením kontaktujte správcu siete - 0905 753 594.

            Tešíme sa na Vašu účasť.

            S pozdravom

            Ing. Iveta Bruncková, ZRTV

      • 08apr
          • YOUNG CAR MECHANIC 2025

            Dňa 3. apríla 2025 sa náš žiak Patrik Krivda, študent 2. ročníka odboru Autoopravár – elektrikár zúčastnil regionálneho kola súťaže YOUNG CAR MECHANIC 2025, ktorá sa konala v SSOŠ služieb v Poprade.

            YOUNG CAR MECHANIC je medzinárodná súťaž pre študentov stredných odborných škôl. Jej hlavnými cieľmi je spopularizovať profesiu automechanika medzi mladými ľuďmi, vymieňať si skúsenosti a vyučovacie postupy a nájsť mladé talenty. Súťaž prebieha v 13 krajinách, jej hlavným organizátorom je spoločnosť INTER CARS, najväčší dodávateľ automobilových náhradných dielov v strednej a východnej Európe.  

            Do prvej fázy súťaže (prebiehala ako školské kolá) sa na Slovensku zapojilo 1676 študentov zo 44 stredných odborných škôl. V prvom kole, po náročnom teste, postúpilo do regionálnych kôl 80 najlepších žiakov.

            Druhá fáza – regionálne kolá súťaže boli zamerané na preverenie  odborných vedomostí a praktických zručností študentov v náročných praktických úlohách. Na férovosť priebehu a kvalitu hodnotenia súťaže dohliadali skúsení odborníci, zástupcovia siete Q-Service a partneri ZF a BOSH.

            V regionálnom kole v Poprade súťažilo 21 žiakov. Hoci Patrik v silnej konkurencii nepostúpil do NÁRODNÉHO FINÁLE súťaže, dôstojne reprezentoval našu školu v regionálnom kole a získal cenné skúsenosti, poznatky a rešpekt za svoj výkon.   

            Patrikovi ďakujeme za úsilie a chuť reprezentovať našu školu a prajeme, aby si z tejto skúsenosti odniesol motiváciu do ďalších výziev. 

      • 07apr
          • Účasť študentov na pojednávaní na OS v Námestove.

            Dňa 3.4.2025 sa 29 žiakov tried 1. Ae, 2. Ae, 3. Eme pod pedagogickým dozorom Ing. Vladimír Brunčák a PhDr. Norbert Fiačan, PhD. zúčastnilo hlavého pojednávania na Okresnom súde v Námestove. Pojednávanie bolo vytýčené vo veci prečinu Ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Jednalo sa o skutok, kedy páchateľ mal za predchádzajúcu jazdu pod vplyvom alkoholu vyslovený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá, no i napriek  tomu zákaz nerešpektoval a jazdil naďalej. Žiaci v reálnej skutočnosti mali možnosť vidieť a počuť právne názory prokurátorky, ktorá navrhovala trest pre páchateľa a prácu obhajoby, ktorá sa snažila zmierniť trest pre páchateľa. Po vykonaní dôkazov na pojednávaní, sudkyňa vyniesla rozsudok v mene republiky, ktorým odsúdila páchateľa na peňažný trest a dlhší zákaz činnosti viesť motorové vozidlá. Vzhľadom k skutočnosti, že rozsudok ešte nie je právoplatný, (obhajoba sa môže voči výške trestu odvolať) neuvádzame presné znenie rozsudku. Po ukončení pojednávania nám sudkyňa priamo v pojednávacej miestnosti vytvorila priestor na besedu a následné otázky, ktoré súviseli najmä s trestnoprávnymi následkami v prípade páchania trestnej činnosti. Pred samotným pojednávaním sme boli okrem iného poučení o zákaze vyhotovovania zvukových a obrazových záznamov. Z uvedeného dôvodu neprezentujeme žiadne fotografie.

             

            PhDr. Norbert Fiačan, PhD.

      • 03apr
          • Ťapákovci v DJZ v Prešove

            V stredu 02. apríla 2025 sa 24 žiakov z tried II.E, II.C, II.A, IV.E a IV.D pod pedagogickým vedením Mgr. Zuzany Babicovej a Mgr. Jany Partlovej vypravilo na dlhú púť do metropoly Šariša, do Prešova, za unikátnym divadelným predstavením hry Ťapákovci v podaní hercov Divadla Jonáša Záborského. 

            „Veľa ľudí je u Ťapákov… Keď sa všetci zídu, temer nestačia lavice. A keď obsadnú stôl na obed, čo len po sedem ráz začrú do misy lyžicami, už sa i vyprázdni… Ľudu dosť, ale to je chyba, že nieto hlavy v dome…“         /úryvok z diela/

             

            Slovenská klasika prvýkrát v originálnom východňarskom nárečí. Malý svet lenivej ťapákovskej rodiny prevráti Iľa a jej nové móresy. Koľko lenivosti sa zmestí do jednej rodiny, koľko nelásky sa dá uniesť, koľko vlastného smútku prehryznúť, koľko oviec rozumne nakúpiť a koľko modlitieb vyprosiť aj pre Anču Zmiju?

            Viac o predstavení sa dozviete na : https://www.djz.sk/repertoar/tapakovci-1.html

             

            Názory a dojmy žiakov:

            Divadlo Jonáša Záborského malo pekné priestory, dýchla na mňa história, divadlo totiž vzniklo na konci II. svetovej vojny v roku 1944. Na predstavení Ťapákovci sa nás stretlo cca. 200 mladých divákov z rôznych kútov Slovenska, zoznámili sme sa aj s dievčatami zo strednej školy v Bardejove. I pre mladých je divadlo stále IN...

            Divadelné stvárnenie novely od B. S. Timravy – Ťapákovi zanechalo vo mne príjemný dojem, zabavil som sa, zasmial, ale aj poučil. Je zo mňa iný človek, pochopil som, že divadlo ma oslovuje, je to čosi iné, živé, emocionálne i umelecky silnejšie ako videá na internete.

            Hra mi ukázala zaostalosť slovenskej dediny, nedodržiavali hygienu, deti im celý deň kričali od zlého vzduchu i chorôb, ich strava bola nevýživná /len bandurky a krúžalková polievka/, boli leniví, nechcelo sa im chodiť na pole, ledva v piatok, no najmä boli leniví duchom, neprijímali žiadne zmeny.